Başarıyı Arttırmanın Sırrı: Sağlıklı Beslenme!

Sporcu beslenmesi, sporcunun performansının artırılmasında ve başarı kazanmasında önemli bir unsurdur. Çünkü her sporcunun yaşam standartları, vücut yapısı ve branşı farklıdır. Bazı sporculara karbonhidrat yüklemek gerekirken bazılarına proteinden zengin bir beslenme programı gerekebilir. Farklı beslenme stratejileri ve uygun antrenmanlar eşliğinde sporcuya doğru yaşam tarzı kazandırılmalıdır.

Sporcu gerekli besin ve enerji ihtiyaçlarını doğru kaynaktan karşılamadığında performansı düşebilir, enerji depoları yetmeyebilir. Su kaybı, su zehirlenmesi, troit gibi hastalıklarla da karşılaşılabilir. Sporcu diyetisyenleri özellikle profesyonel sporcuların tüm spor hayatları boyunca yanında yer almalıdır. Sporcu beslenmesi programı düzenli uygulandığında daha başarılı sonuçlar elde edilir. Sadece profesyonel sporcular için değil aynı zamanda spor salonlarında vücut geliştirenlerin de yaptıkları egzersizlere özel beslenmesi önemlidir. Peki, sporcu beslenmesi nasıl olmalı? Fitness beslenme diyetleri işe yarıyor mu? Sporcu besinleri nasıl hazırlanmalı? Yakından bakalım…

Sporcunun Beslenmesi Performansını Nasıl Etkiler?

Sporcu beslenmesi sadece müsabakalar öncesinde ya da spor öncesi ve sonrası değil tüm gün sürmesi gereken bir programdır. Doğru beslenmeyen sporcularda performans düşüklüğü görüleceği için tamamen kendisine uygun ve sürekliliği olan beslenme programlarının olması gerekir. Protein, karbonhidrat ve yağ dengesini kurabilen fitness beslenme programları ya da sporcu diyeti sayesinde kaslar daha güçlü ve dirençli hale gelir. Bu durum da doğal olarak başarıyı arttırır. Sporcu besinleri performansa doğrudan etki eder.

Müsabaka Öncesi ve Sonrası Nasıl Beslenilmeli?

Sporcu beslenmesi nasıl olmalı en çok merak edilen sorulardan biridir. Müsabakalar öncesinde önemli olan vücudun enerji ihtiyacını düşünerek beslenmektir. Sporcu beslenmesi için temel enerji kaynakları olan kompleks ve basit karbonhidrat içeren besinler tüketilmeli, meyve, sebze, kuru baklagiller, makarna, pilav, tahıl ürünleri ve esmer unlu gıdalar ile karbonhidrat ihtiyacı karşılanmalıdır.

Sporcu beslenme programı dahilinde müsabaka ya da antrenman sonrasında ise protein içeren gıdalar tercih edilmelidir. Kakaolu süt, ızgara tavuk, ızgara karışık sebze tabağı, yulaf ezmesi, yumurta, peynir, yoğurt, fındık, badem, yer fıstığı, avokado gibi besinler sporcu diyeti için olmazsa olmazlardandır. Sporcu beslenmesi için hazırlanan diyetlerde sporcu besinleri hem müsabaka öncesi hem de sonrası gerekli enerjiyi sporcuya kazandırmalıdır.

Sporcuların Günlük Beslenme Listesi Hangi Kriterlere Göre Hazırlanmalı?

Sporcu diyeti ya da sporcu beslenme programı, sporcuların enerji seviyelerini ve kas kütlelerini koruyabilmeleri için hazırlanan programlardır. Sık sık yemek yemeleri ve doğru besinleri tüketmeleri gerekir. İlk olarak sporcunun herhangi bir besin alerjisi olup olmadığı, kullandığı ilaçlar, hastalıkları incelenir. Ardından yaptıkları sporun türüne, antrenman sıklığına ve yaşam tarzlarına göre kişiye özel sporcu beslenme programı ve sporcu besinleri hazırlanır.

Sporcu Beslenmesi İçin Gıda Takviyesi Yapılmalı Mı?

Spor ve beslenme arasındaki ilişki doğru sağlandığında kişinin herhangi bir takviyeye ihtiyacı kalmasa da gıda takviyesi, uzman diyetisyen tarafından önerildiğinde kullanılmalıdır. Son yıllarda sporcular gerek olmadığı halde ek gıdalar kullanıyor ve sağlıklarını tehlikeye atıyorlar. Bu durumun önüne geçmek için diyetisyenlere büyük görev düşüyor. Gıda takviyelerinin ne kadar zararlı olduğunu ve sağlığı nasıl etkilediğini sporculara anlatmaları gerekiyor. Sporcu beslenmesi nasıl olmalı diyenler için gıda takviyelerinden kesinlikle uzak durmalarını söyleyebiliriz.

Alıntıdır.

Kaynak: https://www.diyetuzmani.com.tr/sporc...rcu-beslenmesi